Sistemimiz

Sistemimiz

Önce Amaç

Bir yabancı dil öğrenirken, önce ne amaçla öğrenmek istediğimizi bilmek gerekir. Dil çok kapsamlı bir kavram olduğundan, hedef dilin kullanılmadığı bir ortamda maksimum verim alabilmek için hedefin net olarak belirlenmesi büyük önem taşır.
Amacın belirlenmesi, öğrenci, yani sizin tarafınızdan yapılabileceği gibi, istediğiniz taktirde, rehberlik birimimiz de size amacınızın belirlenmesinde yardımcı olabilir.
Örnek olarak,
Yabancı dil sınavlarında başarılı olmak,
Yabancı dilde ticaret yapabilmek,
Yabancı film, dizi, kitapları orijinalinden takip etmek,
Bir yabancıyla temel düzeyde anlaşabilmek -ya da yaygın ifadeyle, derdini anlatabilmek,
Yabancı dilde yazışma yapabilmek,
Yurtdışında iş kurabilmek,
ve benzeri amaçlar düşünülebilir.
once-amac
nereden-baslayacagiz

Nereden Başlayacağız?

Amaç belirlendikten sonra, öğrenmeye hangi düzeyden başlayacağınızın belirlenmesi gerekir. DiLL’de öğrenim görürken, mevcut İngilizce bilginiz gerektiği kadar tekrar edilir. Sürekli aynı konudan başlayıp (Türkiye’de bu genellikle the simple present tense olur) belli bir süre sonra öğrenmeyi sonlandırmak yerine, bildiğiniz şeylerin üzerine yenilerinin eklenmesiyle, etkin ve somut ilerleme kaydedilmesi, DiLL’den aldığınız öğrenimden sizin de tatmin olmanızı sağlayacaktır.
Bunun için, her program başında bir seviye tespit çalışması yapılır. Programa göre değişebilen düzey belirleme yöntemlerinden başlıcaları şunlardır:
Placement Test (Seviye Tespit Sınavı)
DiLL geçmişiniz
Mevcut sertifikalarınız

Her Şey Karşılıklı

Etkili bir uzaktan öğrenimin olmazsa olmaz şartlarından biri öğrencinin etkin olmasıdır. Öğrencinin etkin olmasından kastettiğimiz başlıklar ise şöyledir:
Program hakkında bilgi sahibi olma: Bu bilgiyi size eğitim danışmanlarımız, rehberlik birimimiz ve ders öğretmenimiz sağlar.
Sorumluluk: Öğretmen tarafından verilen ödevleri yapmanız, quiz ve testlere girmeniz, katılamadığınız canlı dersler olursa bunların kayıtlarını izlemeniz, emeklerin yerini bulması adına önemlidir.
her-sey-karsilikli
derslerin-islenisi

Derslerin İşlenişi

Bir programa kaydolduğunuzda, temel olarak o programın canlı ders sınıfına kaydolmuş olursunuz. Canlı ders saatinde ekran başında olduğunuz taktirde, dersin öğretmeniyle etkileşime girebilirsiniz; soru sorabilir, soruları cevaplayabilir, kullandığınız dil ile ilgili feedback alabilir ve öğretmen hakkında feedback verebilirsiniz.
Canlı ders saatini kaçıran öğrenciler, kaçırdıkları tüm derslerin kaydını istedikleri zaman görüntüleyebilirler. Programlara göre farklılık gösterebilen diğer online kaynaklar da sizinle paylaşılır; dolayısıyla, geniş bir arşive erişim hakkı kazanırsınız.
Rehber öğretmeniniz, farklı aralıklarla sizinle irtibata geçer ve devam-devamsızlık, derslerle ilgili konular, ilerleme durumunuz gibi konular hakkında görüş alışverişinde bulunur.
Bazı programlarda ders kitabı kullanılabilir. Ders kitabının temini kurum tarafından yapılır.
Öğrenim gibi, ölçme ve değerlendirmenin de büyük bir bölümü online olarak gerçekleştirilir..

Ölçme ve Değerlendirme

Öğrenme sürecinin önemli bir parçası olan ölçme ve değerlendirme DiLL’de temel başlıklardandır. Sürekli ve düzenli bir ölçme ve değerlendirme ile hem siz, hem de DiLL ekibi sizin ilerleme durumunuzu takip edecek ve gerektiğinde müdahale imkanı bulacaklardır.
Programa göre farklılık gösterse de DiLL’de uygulanan belli başlı ölçme ve değerlendirme uygulamaları şöyle özetlenebilir:
Portfolio – Bir DiLL öğrencisi olarak tüm çalışmalarınızın, başarılarınızın, gelişim alanlarınızın, ölçme ve değerlendirmelerinizin tutulduğu kapsamlı bir online bilgi kümesidir. DiLL ekibi tarafından sürekli olarak güncellenen bu bilgi kümesine dilediğiniz zaman ulaşabilir ve kendi değerlendirmenizi yapabilirsiniz.
Diagnostic Test – Seviye Tespit Sınavıdır.
Progress Report – İlerleme raporu diye de ifade edebileceğimiz Progress Report, sizin programa dahil olduğunuz tarihten itibaren kaydettiğiniz ilerlemenin tutulduğu periyodik bir dokümandır.
Quizler – DiLL web sitesinde, farklı zamanlarda, öğrenilen konularla ilgili küçük kapsamlı quizler yapılır.
Testler – DiLL web sitesinde her ünite bitiminde kapsamlı testler yapılır.
Make-Up – Yeterli başarı gösterilmeyen programlarda bir üst kura geçmek için yapılan bütünleme sınavlarıdır.
Self Assessment – Kendi kendinizi ölçmeniz için programınıza ve yaş grubunuza bağlı olarak öz ölçüm gereçleri sizlere DiLL tarafından verilir.
olcme-ve-degerlendirme
basari-ve-basarisizlik

Başarı ve Başarısızlık

Her ünite sonunda attainment test yapılır.
1. testte 30 puan altında başarı gösteren öğrencilerle programa devam etme konusu gözden geçirilir
Tüm testlerde ortalama 60 puan ve üzeri başarı gösteren öğrenciler bir üst döneme geçerler.
Tüm testlerde ortalama 45-59 puan arası başarı gösteren öğrenciler make-up teste tabi tutulurlar. Başarılı olmaları halinde üst döneme geçerler
Tüm testlerde ortalaması 44 veya altı olanlarla, make-up testte 60 puana ulaşamayan öğrenciler başarısız sayılırlar. Kaldıkları dönemi 1 kereye mahsus olmak üzere ücretsiz tekrar edebilirler.

Belgelendirme

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı bir kurum olan DiLL’de her program sonunda sertifika verilir.
Derslerin %80’ine katılan ancak başarılı olamayan öğrencilere “Katılım Sertifikası”
Kuru, bir veya iki make-up sınavı ile veya ortalama olarak 60-70 puan arası başarı ile bitirenlere “Başarı Sertifikası”
Kuru, ortalama olarak 71-90 puan arası başarı ile bitirenlere “Yüksek Başarı Sertifikası”
Kuru, ortalama olarak 91-100 puan arası başarı ile bitirenlere “İstisnai Başarı Sertifikası”
verilir.
belgelendirme
erken-kayit

Erken Kayıt

Bir program başlamadan kaydolmanın avantajları vardır. Erken kayıt olduğunuzda, kaynak arşivine de daha önce erişim sağlamış olursunuz. Bu arşivden kendi tercihinize göre faydalanabileceğiniz gibi, rehber öğretmeninizden de yönlendirme talep edebilir; programa daha hazır başlayabilirsiniz.

Geç Kayıt

Bir program başladıktan sonra, belli bir süreye kadar kayıtlar açık tutulur. Bu süre programdan programa değişiklik gösterebilir.
Kaydolduğunuz programın, giremediğinizi derslerini izlemeniz ve varsa henüz girmemiş olduğunuz ölçme uygulamalarına (quiz, test, vb.) katılmanız gerekir. Bu konuda rehber öğretmeniniz size destek olacaktır.
Bir program için belirlenen en son kayıt tarihinden sonra kayıt alınmaz. Bu durumda yeni bir programın açılmasını beklemek için yine bir erken kayıt yaptırmak sizin için faydalı olacaktır.
gec-kayit
Modern çağın öğrenim ihtiyaçlarına en somut cevabı veren Online Öğrenim modelini size DiLL taşıyor.
>Top
Eğitim Materyallerine 7/24 Sınırsız Erişim Eğitim materyallerimiz, internet üzerinden 7/24 takip edebileceğiniz zengin dijital içeriklerden oluşur. İstediğiniz her zaman giriş yapabilir, konularınızı istediğiniz kadar tekrar edebilirsiniz.

Instagram

Instagram has returned invalid data.